Dlaczego warto dbać o skórę?

16/08/2022

Czym jest skóra i jak funkcjonuje?

Skóra to największy organ naszego ciała. Chroni nasz organizm ale jest również niejako zwierciadłem tego, co się dzieje w środku. Składa się z naskórka, położonej pod nim skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Ochronna warstwa skóry to między innymi bariera naskórkowa, w której skład wchodzi warstwa rogowa wraz z płaszczam hydrolipidowym i mikrobiomem skóry.

Niezwykle istotny jest fakt, iż warstwy skóry są od siebie zależne. Nie ma możliwości by jedna z nich była w dobrym stanie, jeśli ta duga jest zaniedbana. O każdy z tych obszarów powinniśmy zadbać we właściwy sposób.

Jeśli Ty nie wiesz jak, od tego jestem ja, bym mogła Ci w tym pomóc i zbudować plan pielęgnacji i wskazówek dla Ciebie. Dzięki temu w stosunkowo prosty i szybki sposób poprawimy stan Twojej skóry i będziemy skutecznie spowalniać i niwelować procesy starzenia.  

Starzenie skóry

Starzenie skóry (jak i całego organizmu) jest procesem nieuniknionym, jednak odpowiednimi działaniami możemy spowodować, że będzie ono w ograniczony sposób odbijać się na naszym wyglądzie. Czy wiesz, że zmarszczka, która pojawiła się już na skórze, może mieć swój początek w procesach zainicjowanych już kilka, kilkanaście lat wcześniej?

Co wpływa na starzenie:

Czynniki, które mają największy na to wpływ, to:

  • promieniowanie UV,
  • niehigieniczny tryb życia,
  • nieodpowiednia dieta,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji.

Wynikiem tego często są:

  • zmarszczki,
  • przebarwienia,
  • spadek jędrności i utrata owalu twarzy,
  • trądzik,
  • trądzik różowaty,
  • atopowe zapalenie skóry.

Są to przewlekłe choroby, których podłoże jest niezwykle złożone. Często są konsekwencją kilku nakładających się na siebie czynników. Natomiast i w tym przypadku można doprowadzić do znacznego ograniczenia zmian skórnych albo całkowitego ich zaniku. Wszystko zależy od chęci, motywacji oraz determinacji osoby dotkniętej problemem skórnym oraz wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia specjalisty.

Co robić by zachować zdrową i piękną skórę?

Obszar pracy kosmetologa w gabinecie obejmuje wszystkie warstwy skóry. W domu natomiast pielęgnujemy naskórek, pośrednio wpływając na skórę właściwą. Na uwagę zasługuje fakt, iż odnowa naskórka trwa średnio 28 dni. Jest to czas przejścia keratynocytów – komórek naskórka od warstwy podstawnej, aż do złuszczenia w warstwie rogowej. Kolejną istotną kwestią jest odnowa i produkcja włókien podporowych skóry, czyli kolagenu i elastyny oraz glikozaminoglikanów, czyli kwasu hialuronowego. Przebudowa tych struktur trwa nawet kilka miesięcy. A od ich jakości zależy jędrność i elastyczność skóry.

Co to dla Ciebie oznacza w praktyce?

Że często, aby zobaczyć pozytywne efekty działania stosowanych kosmetyków, musimy odczekać minimum miesiąc, a niekiedy nawet kilka miesięcy.  Tak samo wygląda sprawa z zabiegami, jednak tutaj pierwsze efekty zazwyczaj widoczne są już bezpośrednio po zabiegu, a czekamy na końcowy efekt.

Bardzo chciałabym Ci uświadomić, że starzenie skóry, rozwój i niwelowanie zmian skórnych oraz pielęgnacja skóry to proces. Im wcześniej wprowadzisz zdrowe nawyki i zaczniesz w odpowiedni sposób dbać o skórę, tym lepiej będzie ona wyglądała za dzień, miesiąc, rok i dekadę.

Dla zdrowej i pięknej skóry.

Przeczytaj więcej

 

Nowy rok – wyjątkowe okazje

Nowy rok – wyjątkowe okazje

To już pół roku istnienia gabinetu! Wiele razy słyszałam, że brakowało takiego miejsca w Zwoleniu. Cieszę się ogromnie, tym bardziej, że odwiedza mnie coraz...

Listopadowe promocje

Listopadowe promocje

Nadszedł listopad – wspaniały miesiąc, bo dłuższe wieczory powodują, że możesz odrobinę więcej czasu poświęcić na pielęgnację swojej skóry. A żeby jeszcze...

Upiększanie przez odmładzanie

Upiększanie przez odmładzanie

Nadszedł październik  - ulubiony miesiąc kosmetologów! Działamy intensywnie, a pogoda sprzyja! Opracowując dla Was posty i relacje, w tym miesiącu skupię...

Zabieg na twarz Zwoleń

Zabieg na twarz Zwoleń

Zabieg na twarz ZwoleńPraca w gabinecie daje mi niesamowitą przyjemność pomagania klientom, odgadywania ich potrzeb w kontekście skóry oraz możliwość rozwoju...

Kosmetolog czy kosmetyczka?

Kosmetolog czy kosmetyczka?

Kosmetolog czy kosmetyczka?Często zdarza się, że klienci podczas rozmowy telefonicznej, zapisując się na wizytę pytają mnie, czy jestem kosmetologiem czy...