Oczyszczanie manualne

Zaskórniki, potocznie „wągry” to jedne z najczęstszych problemów skórnych, jakie zgłaszane są w gabinecie kosmetologa. Chcemy by były mniej widoczne. Najczęściej tworzą się na nosie, brodzie oraz czole, ale niekiedy dotykają całego obszaru twarzy, a nawet uszu. Takie zmiany sprawiają, że nie czujemy się komfortowo w swojej skórze, a ponadto ciężko je ukryć nawet za pomocą makijażu. W terapii kosmetologicznej pracujemy nad tym, by wyregulować procesy związane ze skórą zapobiegając tym samym tworzeniu się zaskórników oraz minimalizować już istniejące. Jednak czasami jest wskazanie do wykonania zabiegu oczyszczamy manualnego (ręcznego). Przynosi to szybki efekt poprawy wyglądu skóry (po jej wygojeniu). Jednak warto mieć na uwadze, że niezastąpiona jest tutaj odpowiednia pielęgnacja domowa dla zachowania trwałego efektu.

oczyszczanie manualne

Perfekcyjnie wykonany zabieg

Niezwykle istotny jest sposób wykonania zabiegu manualnego oczyszczania. Odpowiednie przygotowanie skóry, higieniczna praca, delikatne ale skuteczne oczyszczanie, dezynfekcja, regeneracja skóry to elementy, o które trzeba szczególnie zadbać przy zabiegu manualnego oczyszczania skóry.

 

Wskazania do zabiegu manualnego oczyszczania skóry:

  • zaskórniki otwarte, 
  • zaskórniki zamknięte,
  • „wągry”, „zatkane pory skóry”,
  • prosaki.

Etapy zabiegu:

Po odbytej konsultacji kosmetologicznej rozpoczynamy zabieg od dokładnego demakijażu skóry oraz jej oczyszczenia łagodnym preparatem. Pozbywamy się tym samym makijażu i zanieczyszczeń z powierzchni skóry.

Następnie przygotowujemy skórę za pomocą odpowiedniego preparatu/peelingu. Kosmetolog dostosowuje go do potrzeb oraz stanu skóry. Zabieg manualnego oczyszczania zazwyczaj połączony jest z peelingami:

Ten etap oraz zastosowanie maski rozpulchniającej, pozwalają na jeszcze leprze oczyszczenie skóry, rozpulchnienie jej, odblokowanie ujść gruczołów łojowych, tzw. „porów skóry”. 

Podczas samej procedury manualnego oczyszczania najważniejsza jest higieniczna praca. Skuteczne ale delikatne usunięcie zmian, tak by nie uszkodzić struktury skóry.

Ostatnim etapem jest maska, która ma za zadanie zadziałać przeciwzapalnie, łagodząco i ściągająco oraz krem zabezpieczający skórę. Dzięki temu skóra wygoi się szybciej i będzie wyglądała lepiej bezpośrednio po zabiegu. 

Zabieg przeznaczony jest do każdego rodzaju skóry, jednak zależnie od jej stanu, kosmetolog ma możliwość jego modyfikacji, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt dla klienta, zachowując bezpieczeństwo dla skóry.

Ile trwa zabieg manualnego oczyszczania skóry twarzy?

Zabieg trwa zazwyczaj od 1,5 do 2 godzin. Długość jego trwania uzależniony jest od rodzaju stosowanego peelingu oraz ilości zmian na skórze, które chcemy usunąć.

Przeciwwskazania do zabiegu manualnego oczyszczania skóry:

  • aktywny trądzik różowaty,
  • stany alergiczne,
  • infekcje wirusowe (opryszczka), bakteryjne,
  • grzybicze,
  • skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, otarcia)
  • nowotwory skóry i liczne znamiona,
  • naczyniaki jamiste,
  • trądzik krostkowy, ropny.

Zalecenia po zabiegu oczyszczania manualnego skóry:

Unikaj nadmiernego dotykania skóry twarz. Pamiętaj o umyciu rąk przed rozpoczęciem mycia twarzy, czy aplikacją kremu. Chroń skórę przed promieniowaniem UV, unikając nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosując krem z filtrem SPF minimum 30. Bezwzględny zakaz opalania w solarium przez 4 tygodnie po zabiegu. Kilka dni po zabiegu zrezygnuj z basenu i sauny. Wskazane jest unikanie makijażu, kiedy skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Do momentu całkowitego zagojenia skóry stosuj delikatne płyny myjące oraz lekkie kremy o działaniu regenerującym.

Jak często można wykonywać zabieg?

Podczas każdej wizyty kosmetolog ocenia stan skóry oraz jej potrzeby. Niezwykle ważne są również zgłaszane przez klienta problemy i wysłuchanie jego oczekiwań. Po konsultacji za każdym razem dobierany jest najlepszy, na daną chwilę, zabieg. Efekty manualnego oczyszczania twarzy u kosmetologa widoczne są już po pierwszym zabiegu. Skóra jest wolna od zanieczyszczeń i niechcianych zaskórników, często będących źródłem kompleksów i gorszego samopoczucia. Jeżeli skóra jest bardzo mocno zanieczyszczona i przy pierwszym zabiegu nie uda się usunąć wszystkich możliwych do oczyszczenia zmian, to zaleca się zabieg doczyszczający po około 2 tygodniach od pierwszego oczyszczania twarzy.

W przypadku cery tłustej i trądzikowej zabieg manualnego oczyszczania skóry twarzy może być wykonywany raz na cztery tygodnie. W przypadku cery mieszanej i normalnej nawet co kilka miesięcy. Jednak przy każdej wizycie to kosmetolog ocenia czy zabieg jest rzeczywiście potrzebny i czy jest najlepszym możliwym wyborem. Zabieg może być wykonywany przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, jednak niezwykle istotne jest odpowiednie postępowanie pozabiegowe.

Stałe narażenie na zanieczyszczenia, brud, kurz, zarazki oraz drobnoustroje (np. z klimatyzacji) mają negatywny wpływ na cerę. Skóra kobiet jest dodatkowo obciążona codziennym makijażem. Dlatego ogromnie istotne jest jej odpowiednie codzienne oczyszczanie. W domu należy myć twarz dwa razy dziennie (rano i wieczorem), łagodnym preparatem. Jeżeli jednak masz dość błyszczącej się twarzy i trudno jest Ci dać sobie radę z zaskórnikami – wągrami, to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Podczas profesjonalnego zabiegu oczyścimy skórę z zanieczyszczeń, niechcianych zmian na skórze, zalegającego nadmiaru martwego naskórka, odświeżymy ją oraz zrewitalizujemy. Dodatkowo otrzymasz wskazówki, jak dbać o skórę w domu aby zminimalizować problem. 

Skontaktuj się ze mną

Zobacz inne zabiegi

peelingi chemiczne / kwasy

mezoterapia mikroigłowa

stymulatory tkankowe

depilacja laserowa