Peelingi chemiczne / Kwasy

Peeling chemiczny najczęściej kojarzony jest ze złuszczaniem naskórka, i słusznie bo rzeczywiście bardzo często wykorzystywany jest w takim celu. Jednak kwasy mogą pełnić różne funkcje. W zależności od zastosowanego peelingu chemicznego lub ich mieszaniny możemy osiągnąć wybrany efekt.

W Look Ideal Kosmetologia kwasy, jak potocznie nazywamy peelingi chemiczne, stosujemy w celu:

  • złuszczania naskórka,
  • działań przeciwstarzeniowych poprzez pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny oraz zwalczanie wolnych rodników,
  • rozjaśniania przebarwień,
  • regulacji wydzielania sebum, oczyszczenia „porów”, zmniejszeniu ilości wykwitów skórnych: krost, zaskórników,
  • wzmacniania ścian naczyń krwionośnych przy cerach naczyniowych,
  • nawilżania,
  • wygładzania,
  • ujędrniania skóry.

Bardzo dobrze sprawdzają się w terapiach skór trądzikowych, zanieczyszczonych, naczyniowych, z przebarwieniami, bliznami oraz w terapii przeciwstarzeniowej.

W Look Ideal Kosmetologia stosowane są peelingi, których głównym działaniem jest złuszczanie wierzchnich warstw naskórka, jak i peelingi o działaniu biorewitalizującym. Stymulacja procesów naturalnej odnowy, to ogromna zaleta działania peelingów chemicznych.

Cały sekret tkwi w odpowiednim skomponowaniu zabiegu i dostosowaniu użytych kwasów, ich stężeń oraz czasu kontaktu ze skórą, do danego problemu oraz zamierzonych efektów.

peelingi chemiczne / kwasy

Peelingi w gabinecie

W Look Ideal Kosmetologia wykorzystywane są peelingi chemiczne takie jak:

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy stosowany niemal przy każdego rodzaju skórze, ze względu na swoje szerokie właściwości.

  • Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz zmniejsza intensywność wydzielania sebum. Co jest niezwykle przydatne w przypadku cery mieszanej, zanieczyszczonej i trądzikowej.
  • Hamując tyrozynazę (enzym biorący udział w powstawaniu barwnika w skórze) spowalnia proces melanogenezy, a więc jest niezwykle przydatny w terapiach skór z przebarwieniami.
  • Dla skór naczyniowych oraz z trądzikiem różowatym ceniony jest za właściwości zmniejszania stanu zapalnego.

Ciekawostka: Kwas azelainowy rekomendowany jest jako lek w monoterapii przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w kuracji trądziku zwyczajnego.

Kwas laktobionowy

Kwas laktobionowy ceniony za właściwości nawilżające oraz przeciwzapalne. Ponadto wzmacnia barierę naskórkową oraz jest silnym antyoksydantem. Poprzez hamowanie działania metaloproteinaz (enzymów niszczących kolagen i elastynę) wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. Może być stosowany w terapii każdego rodzaju skóry.

Kwas szikomowy

Kwas szikomowy delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek, przyspiesza procesy odnowy skóry oraz jej regenerację. Ponadto działa nawilżająco. Dzięki temu, iż skutecznie odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, bardzo ceniony jest przez posiadaczy skór zanieczyszczonych oraz trądzikowych.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy to kwas posiadający najmniejszą cząsteczkę, a więc z łatwością penetruje w głąb skóry, stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny. Spłyca zmarszczki oraz drobne blizny, poprawia koloryt i sprężystość skóry.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy szczególnie ceniony w terapiach skór trądzikowych poprzez swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zmniejsza ilość wydzielanego łoju oraz niweluje zaskórniki.

Kwas ferulowy

Kwas ferulowy dezaktywuje wolne rodniki, które są przyczyną fotostarzenia się skóry. Ponadto nawilża, pobudza syntezę włókien kolagenowych i elastylowych oraz chroni przed negatywnym działaniem promieni słonecznych na skórę.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy działa złuszczająco, wygładza skórę oraz wyrównuje koloryt. Dzięki temu często sięgamy po niego, w przypadku cer szarych, ziemistych, skór palacza, czy skór z fotouszkodzeniami. Rozświetla i nadaje zdrowy wygląd skórze. Poprzez regulowanie wydzielania sebum i procesu keratynizacji, a także właściwości antybakteryjnych ceniony jest w terapiach skór z trądzikiem pospolitym oraz trądzikiem dorosłych.

Kwas trójchlorooctowy

Kwas trójchlorooctowy jest najsilniejszym kwasem stosowanym do zabiegów złuszczania naskórka. Powoduje rewitalizację skóry poprzez pozbycie się wierzchnich warstw naskórka oraz stymulację skóry właściwej do produkcji włókien podporowych. Bardzo często wykorzystywany do redukcji blizn i zmarszczek. 

Kwas fitowy

Kwas fitowy to łagodny peeling chemiczny stosowany w terapii skór z przebarwieniami. Zapobiega nadmiernej pigmentacji skóry oraz rozjaśnia już istniejące przebarwienia. Ponadto nawilża, działa antyoksydacyjnie i obkurczająco na rozszerzone naczynka.

Kwas traneksamowy

Kwas traneksamowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, poprawia kondycję naczyń krwionośnych oraz rozjaśnia przebarwienia zarówno te o podłożu naczyniowym, jak i barwinikowym. Ponadto hamuje powstawanie nowych przebarwień zapobiegając kumulacji melaniny.

Kwas askorbinowy

Kwas askorbinowy, czyli witamina C, ujędrnia skórę oraz przywraca jej blask. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i skutecznie rozjaśnia skórę, niwelując przebarwienia pozapalne oraz posłoneczne.

Zabieg czy terapie łączone?

Zabiegi oparte na kwasach mogą stanowić samodzielną procedurę przynosząc bardzo dobre efekty.  Zabieg wygląda wówczas następująco:

  • Demakijaż oraz oczyszczenie skóry.
  • Zastosowanie peelingu, mieszanki peelingów lub kilku peelingów aplikowanych kolejno po sobie.
  • Jeżeli skóra tego wymaga dodatkowe serum / ampułka.
  • Maska
  • Krem na zakończenie zabiegu.

Jednak bardzo często tworząc indywidualne procedury zabiegowe w Look Ideal Kosmetologia peelingi chemiczne łączymy z oczyszczaniem wodorowym, oczyszczaniem manualnym, mezoterapią mikroigłową, czy innymi zabiegami, tak by skomponować zabieg szyty na miarę potrzeb danej skóry.

Regeneracja skóry i efekty

To jak długo regeneruje się skóra po kwasach, jest kwestią bardzo indywidualną. Zależ od rodzaju danej skóry oraz od techniki przeprowadzenia zabiegu, a także rodzaju użytych kwasów. Po zabiegu opartym na peelingach chemicznych, zwłaszcza tych bardziej intensywnych, może wystąpić  obrzęk oraz rumień skóry. Po kilku dniach skóra może zacząć się złuszczać i ogromnie ważne jest, by złuszczającego naskórka nie zdrapywać, bo może to grozić powstaniem przebarwień i blizn. U niektórych osób zabieg może natomiast nie pozostawiać żadnych przejściowych negatywnych śladów.

Efekty po serii zabiegów kwasami, jakich możemy się spodziewać, to m.in. oczyszczenie skóry, zwężenie rozszerzonych porów, zmniejszenie zmian trądzikowych, rozjaśnienie przebarwień, ujednolicenie kolorytu skóry, redukcja rumienia, wygładzenie i odmłodzenie skóry, poprawa jej elastyczności.

Przeciwwskazania do peelingów chemicznych:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • niewyrównana cukrzyca, choroby nowotworowe,
  • aktywna opryszczka wargowa,
  • choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce) i choroby tkanki łącznej, 
  • nadwrażliwość na składniki preparatów,
  • skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, otarcia),
  • intensywna ekspozycja skóry na słońce,
  • alergie skórne i ciężkie reakcje alergiczne w wywiadzie,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • ostre infekcje,
  • stan po krioterapii (do 6 miesięcy),
  • stan po leczeniu doustnymi retinoidami (do 6 miesięcy).

Częstotliwość i seria zabiegowa

Peelingi chemiczne umożliwiają osiągnięcie znacznej poprawy stanu skóry oraz pozbycia się wielu problemów z nią związanych. Warto jednak pamiętać, że aby rezultaty były satysfakcjonujące, a więc trwałe, konieczna jest seria zabiegów, zazwyczaj od 4 do 6, wykonywanych w odstępie od 1 do 4 tygodni. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest domowa odpowiednia pielęgnacja twarzy po kwasach. Korzystając z peelingów chemicznych w Look Ideal Kosmetologia możesz mieć pewność, że otrzymasz dokładne instrukcje, jak należy pielęgnować skórę po zabiegu oraz jakie preparaty używać w domu, by efekty były jak najlepsze z zachowaniem bezpieczeństwa dla skóry.

Pielęgnacja po zabiegu

Bez wątpienia wymagana jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV stosując odpowiednie filtry SPF minimum 30 oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Warto zrezygnować z makijażu minimum na 24 godziny po zabiegu, a po tym czasie ograniczyć go do minimum, pozwalając skórze na skuteczną regenerację.  Kosmetyki stosowane po zabiegu powinny być łagodne i nakierowane na nawilżenie oraz regenerację skóry.

Skontaktuj się ze mną

Zobacz inne zabiegi

peelingi chemiczne / kwasy

mezoterapia mikroigłowa

stymulatory tkankowe

depilacja laserowa